ЛЮБИСТОК ЛІКАРСЬКИЙ
Любисток Лікарський, любовне зілля, любимо-трава, любовний стебло, купальна трава, приворотне зілля (Levisticum) - рослина з монотипного роду любисток (Levisticum) родини окружкові або зонтичні.
Багаторічна трав'яниста рослина, культивована з глибокої давнини. Дикі предки любистку не виявлені. Коренева система добре розвинена, складається з потужного стрижневого кореня і придаткових коренів. Стебла прямостійні, порожнисті, неопушені, розгалужені у верхній частині, заввишки до 150 см. Листки перисті або двоперисті, глянцево-блискучі, великі, завжди прохолодні на дотик (листки охолоджуються через випаровування ефірної олії, що міститься в них). Листочки клиноподібні, загострені на верхівці і яйцеподібні при основі; у верхній частині — надрізано-зубчасті. Квітки двостатеві, правильні, п'ятироздільні, зі світло-жовтими округлими пелюстками, дрібні; зібрані в складні зонтики з дрібнолистковими обгортками на верхівках стебел і в пазухах верхніх листків.
Плоди — жовті двосім'янки, що дозрівають у серпні. Уся рослина має специфічний селеровий аромат. Любисток дуже поширений в Україні, вирощується в садах і на городах, частіше на менш якісних ділянках, не зайнятих основними культурами; іноді зустрічається в здичавілому вигляді на пустирях, вигонах, смітниках, поблизу населених пунктів.
З лікувальною метою використовують усі частини рослини. Хімічний склад вивчено недостатньо. У рослині міститься складна ефірна олія (у коренях — до 1 %, у траві — до 0,1 % , у насінні — до 1,5 %). У листі є до 115 мг% аскорбінової кислоти, у коренях — смоли, дубильні речовини, крохмаль, органічні кислоти, кумарини.
Застосування. Препарати любистку чинять сечогінну, відхаркувальну, заспокійливу та знеболювальну (антисетичну) дію. У народній медицині відвар коренів і трави використовують у лікуванні водянки, хвороб нирок, шлунково-кишкового тракту, легеневих хвороб, метеоризму. Настій і відвар коренів приймають у разі болісних бідних менструацій і як полегшувальний засіб під час пологів. Зовнішньо компреси зі свіжих цільних або подрібнених листків застосовують у разі головного болю, а відвар коренів використовують від випадання волосся – миють голову.
ЧАЙ: 2 чайні ложки без верху нарізаного кореня залити 1/4 л холодної води, нагріти до кипіння і відразу ж процідити. Достатньо вживати 2 чашки чаю в день.
НАСТОЯНКА: у 250 мл горілки покласти корінь любистку та 2 листи лавра благородного. Настояти два тижні. Алкоголікові дати випити 1 стакан такої настойки, цим можна викликати огиду до горілки.
КОРЕНІ:
1) 5 г сухого дрібно подрібненого любистка на одну склянку гарячої води, кип'ятити на водяній бані 30 хв, процідити, довести об'єм до початкового. Приймати по 1-2 столової ложки 3-4 рази на день за 30 хв до їди в разі статевої слабкості, а також при затримці менструації.
2) три чайні ложки на 200 мл води на водяній бані довести до кипіння і потомити 10-15 хв, накрити кришкою і почекати коли охолоне, потім отриманим відваром протирати, як тоніком, уражені ділянки шкіри в разі інфекційних або гнійничкових захворюваннях, у кого є проблеми з шкірою. Можна додати за бажанням крапельку улюблених ефірних масел, або хвойного масла, що теж мають протизапальну дію.
ВАННИ:
Для приготування ванни додатвати в воду свіжо зрізане чи сухе листя.
Листя любистку можна додавати у воду для миття волосся. Волосся стає лискуче і пахуче.
Користувальницькі характеристики | |
---|---|
Пакування | Паперовий пакет |
Країна походження | Україна |
Вага нетто, грам | 50 |
Виробник | ЛЮБОР |
- Ціна: 30 ₴